Aktualności

28.01.2013 | Lubawa liczy w I poł. 2013 na start operacyjny w Armenii i finał przetargów w Indiach

Lubawa w I połowie 2013 roku spodziewa się rozpoczęcia działalności operacyjnej spółki joint-venture w Armenii oraz rozstrzygnięcia wartych blisko 100 mln USD przetargów w Indiach - poinformował w wywiadzie dla PAP Marcin Kubica, prezes Lubawy. Dodał, że spółka liczy również na wzrost sprzedaży w Afryce.

"W przypadku Armenii widzimy przyspieszenie tego procesu po grudniowej wizycie Radosława Sikorskiego w Erewaniu, który rozmawiał wówczas z ormiańskimi decydentami na temat polskich inwestycji. Po naszej stronie mamy już skompletowaną de facto całą dokumentację. Natomiast jeszcze trwają prace nad ich zatwierdzeniem przez rząd Armenii. Dodatkowo, trzeba pamiętać, że nasza spółka jest inwestycją w segmencie zbrojeniowym, co również wpływa na czas wdrożenia tego projektu" - powiedział PAP Kubica.

"Generalnie rzecz biorąc liczymy, że rejestrację tego podmiotu uda nam się wykonać w najbliższym czasie, tj. już na przełomie stycznia i lutego. Na początku ten zakład będzie konfekcjonował dostawy z Polski. Myślę, że pierwsze dostawy są już możliwe w I połowie 2013 roku" - dodał.

We wrześniu Lubawa poinformowała o zakończeniu negocjacji ws. powołania wraz z MON Armenii spółki joint-venture, w której Lubawa obejmie 51 proc. udziałów. Przedmiotem działalności spółki jest produkcja i sprzedaż na rzecz MON Armenii pokryć maskujących, makiet sprzętu wojskowego, płyt balistycznych oraz namiotów.

Załącznikiem do umowy powołania spółki jest 5-letni plan zakupów jej produktów. W sierpniowym wywiadzie dla PAP prezes Kubica informował, że w wyniku tej umowy jednostkowe przychody Lubawy w 2013 roku mogą osiągnąć poziom 150 mln zł.

Lubawa startuje w trzech przetargach na dostawę m.in. pokryć maskujących dla armii indyjskiej. Potencjalna wartość kontraktów to ok. 100 mln USD.

"W przypadku Indii postępowania przetargowe są cały czas w toku. Widzimy jednak, że wśród decydentów indyjskich rośnie presja na szybkie załatwienie tej sprawy. Wojsko indyjskie ma bardzo nowoczesny sprzęt, jednak pokrycia maskujące nie spełniają nawet minimalnych standardów. W kwestii przetargu zakończyły się już testy polowe. Obecnie dane uzyskane podczas testów są w trakcie weryfikacji" - powiedział Kubica.

"Kolejnym etapem jest składanie ofert cenowych. Ponieważ do tej pory nie otrzymaliśmy żadnych zastrzeżeń od strony indyjskiej, sądzę, że powinniśmy trafić do tego etapu. Patrząc na wypowiedzi polityków i wojskowych w Indiach można sądzić, że ten przetarg powinien dobiec do szczęśliwego końca, może jeszcze w I półroczu tego roku" - dodał.

Prezes Lubawy poinformował, że spółka liczy również na wzrost sprzedaży na rynkach afrykańskich.

"Planujemy również rozwój sprzedaży w kierunku afrykańskim. W ostatnich dniach udało nam się zawrzeć umowę z policją nigeryjską na dostawę namiotów polowych, wartość kontraktu to ok. 500 tys. USD" - powiedział.

"Prowadzimy również rozmowy w Somalii, widzimy potencjał do sprzedaży na tym rynku, natomiast będzie to wymagać wiele pracy. Chcemy tam sprzedawać namioty, moskitiery, kamizelki kuloodporne oraz systemy dekontaminacji" - dodał.

Prezes Kubica powiedział również, że Lubawa będzie startować w przetargach na rynkach gdzie operacje prowadzi ONZ.

"Warto podkreślić, że niedawno nasze produkty otrzymały certyfikację kluczowych agend ONZ, co oznacza, że możemy sprzedawać na rynkach, na których ONZ prowadzi swoje operacje. Stąd temat Afryki, widzimy tam spory potencjał" - powiedział.

W skład grupy Lubawa wchodzą spółki Lubawa, Miranda, Litex Promo oraz Effect-System.źródło: gpwinfosfera.pl